VIII RZESZOWSKA SESJA LOGOPEDYCZNA


        W dniach 6-7 kwietnia 2019 r. na Uniwersytecie Rzeszowskim odbyła się VIII Rzeszowska Sesja Logopedyczna. W tym roku była ona poświęcona komunikacji alternatywnej i wspomagającej:

Kiedy język giętki nie umie powiedzieć tego, co pomyśli głowa -
- metody alternatywnej komunikacji w terapii logopedycznej

 Temat konferencji jest parafrazą słów Juliusza Słowackiego:

Chodzi mi o to,  aby język giętki
Powiedział wszystko, co pomyśli głowa:
A czasem był jak piorun jasny, prędki,
A czasem smutny jako pieśń stepowa,

A czasem jako skarga nimfy miętki,
A czasem piękny jak aniołów mowa...

        Tematyka referatów dotyczyła jednak nie tego, jak sprawnie posługiwać się językiem w poezji, ale tego, jak pomóc osobom, które nie potrafią zakomunikować najprostszych, podstawowych potrzeb: jak wspomagać mowę gestami, jak zapewnić osobom niemówiącym udział w życiu społecznym, jak wykorzystywać systemy obrazkowe w komunikacji, jak technicznie wspierać rozwój komunikacji osób z najgłębszymi dysfunkcjami ruchu, największymi niepełnosprawnościami intelektualnymi.

   W pierwszym dniu uczestnicy mogli wysłuchać referatów, wziąć udział w dyskusji, obejrzeć prezentację posterów i filmów instruktażowych. Drugi dzień poświęcony był na praktyczne doskonalenie umiejętności. W 12 zróżnicowanych tematycznie warsztatach wzięło udział blisko 250 osób.

   W przerwach obrad uczestnicy mogli zapoznać się z ofertą wydawnictw logopedycznych, m.in. PWN-u i Wydawnictwa APS z Warszawy.  

Plan sesji 

Opis warsztatów

Sylwetki referentów


Dodano: 2019-04-04 10:32:24


« Wstecz